Invitation til den Argentinske ambassade
Den Argentinske ambassade sendte os en invitation, det er da vildt at modtage sådan en mail. Vi åbnede spændte mailen, for hvad det nu kunne være. Glædeligt opdagede vi, at det var en invitation til et seminar, som det nationale institut for turismen i Argentina ville afholde for at promenere turismen i Argentina.

Den Argentinske ambassade
De havde under sloganet “Argentina, by you” inviteret interesseret fra rejsebranchen, journalister og rejsebloggere til deres seminar.
Vel ankommet til den Argentinske ambassade midt inde i København, blev vi mødt af Maria Jose og to ansatte på ambassade, som tog imod vores overtøj. Der blev afleveret visitkort, til en senere konkurrence og derefter blev vi vist ind i et mindre rum, hvor der på vores stole lå et net med masser af materiale om Argentina.
Præsentationen af Argentina
Efter lidt tid, fik vi den store præsentation af Argentina. Vi så masser af områder i landet, billeder og små videoer imens vi fik fortalt hvor længe det anbefales, at være i den enkelte region, samt hvilke must-see der er. En anderledes og meget informativ præsentation, af et rigtig spændende land.
Selvfølgelig blev der talt om de kendte emner, som tango i Buenos Aires og de store naturområder ved Iguazú National Park. Men vi blev også præsenteret for de mere ukendte byer. Det var f.eks. Salta, hvorfra der afgår en af verdens tre højeste jernbaner “The Tren a las Nubes”.
Lodtrækning
Efter fremvisningen på den Argentinske ambassade, blev der trukket lod imellem visitkortene og vi var de heldige vinder, hurra. Vi fik en smuk, stor bog om Argentina. Den glæder vi os til at læse og især til at se alle billederne.
Mad og drikke
Da fremvisning var færdig blev vi inviteret til drinks, vin og mad. Den kvindelige konsulinde var også til stede. Hun bød os alle velkommen og vi gik ombord i de lækre argentinske specialer, for derefter at afslutte med kage og kaffe.
En god aften på den Argentinske ambassade
Der var rig mulighed for at spørge ind til turismen i Argentina, på den Argentinske ambassade. Det var en god mulighed, for at netværke med de andre fra rejsebranchen og repræsentanterne for Argentina.
Vi havde en rigtig god aften på den Argentinske ambassade. Argentina er stadig er på vores bucket list, da vi kun har haft en dags-tur til Iguazú vandfaldet. Derfor var det rart at høre om og blive fristet til, at tage til det rigtige Argentina, efter at have tilbragt lidt tid på den Argentinsk jord midt i København.
Følg rejsebloggen OnTrip.dk på FACEBOOK, INSTAGRAM og TWITTER.
Annette Seier - OnTrip.dk
Min store passion er at opleve verdens mangfoldighed, suge lærdom til mig, for bagefter at fortælle mine historier. Selvom min alder er 50+, har jeg masser af eventyrlyst og elsker at rejse ud i verden med min mand. Jeg har til dato besøgt 6 kontinenter og 79 lande. Du kan kontakte mig på OnTrip (a) outlook.com
6 Comments
Add comment Annuller svar
Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.








Det er da nogle spændende arrangementer I bliver inviteret til! Argentina er et dejligt land, jeg havde desværre ikke så lang tid i landet, så I må sige til hvis I mangler en rejsefælle når I en dag besøger landet 😉 og Salta er en rigtig hyggelig by ?
Tak for dit besøg og din kommentar, Tine.
Ja, vi har været inde i en god stime hen over efteråret og det er super spændende at deltage i disse arrangementer hvor vi møder en masse mennesker.
Det kan du tro at vi vil 😉
Vi har i mange år talt om at ville til Argentina. Det virker på mange måder som et super land, som har en spændende historie og på en lidt underlig måde meget europæisk. Det skal helt klart besøges en dag.
Argentina blir nok første stopp når jeg reiser tilbake til Sør Amerika. Jeg har lenge hatt lyst til å besøke det landet! Det hender også at jeg får slike type invitasjoner, og man får så mye inspirasjon av slike arrangementer!
Tak for dit besøg og din kommentar, Elisabeth 🙂
Uhhh det er vi da misundelige over at høre. Vi vil rigtig gerne til Argentina, det er sikkert et
smukt land. Vi glæder os til at læse om dit fremtidige besøg:-)
Enig, man bliver meget inspireret og ens lille rejsehjerte, kommer til at længes meget til at komme ud i verden.
Det er dejligt, når man får sådanne invitationer og vi prøver også altid at deltage.
Jeg har også bare vært på dagstur til Argentina for å se Iguazufallene. Skulle gjerne sett mer, og hvis jeg drar tilbake til landet, står Patagonia på toppen av ønskelista.
Tak for dit besøg og din kommentar, Marianne 🙂
ja, vi har desværre også kun været på en dagstur og set vandfaldende men hvilken en oplevelse. Tror at det er en af de smukkeste naturoplevelser, vi nogensinde har haft.
Uhhh ja et par måneder i Argentina, et land som er så stort og rummer masser af oplevelser, for at afslutte med en tur til Anarkisk. Det ville ikke være dårligt, Marianne 🙂