Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne, havde længe stået på vores ønskeseddel. En gammel mineby som er en del af Route 66 og som i dag, er en turistby, der er meget special. Den er nemlig beboet af æsler, der benhårdt styrer byen og de er overalt. En by som er hyggelig og charmerende, selvom den dog ligger meget øde.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Lidt fakta om spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne

Oatman er en lille by som ligger godt gemt i Black Mountains i Arizona. Den ligger 830 meter over havets overflade og den begyndte som en minelejr. Byens guldfund ramte over 10 millioner dollars i 1915 og befolkningen voksede til 3.500 på kun et år. Tom Reed-minen og de omkringliggende områder, var i et årti, en af de største producenter af guld i vesten.

I 1924 lukkede minedriften men overlevede pga. alle de rejsende, som kom forbi byen via Route 66. Der kom dog senere, en ny vej som gik udenom byen i 1960. Byen overlevede dog stadig pga. turisme som og den nærliggende spilleby Laughlin.

Æslerne i byen er efterkommere fra de æsler, der blev bragt til byen i slutningen af 1800-tallet, da guldgraveren havde brug for dem. De lever ude i bjergene men kommer hver dag ind til byen, på udkig efter mad og er fuldkommen tamme.

Byen er opkaldt efter Olive Oatman som blev taget til fange af indianerne, da hun og hendes pionerfamile rejste vestpå i 1851, og hun blev tvunget til slaveri. Hun blev senere frigivet i 1856.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Vejen til Oatman

Efter nogle dejlige dage i Las Vegas, var tiden kommet til at fortsætte vores rejse. Vi havde i mange år talt om, at vi godt ville opleve den gamle spøgelsesby Oatman med alle æslerne. Kursen blev sat og vi kørte gennem ørkenlandskabet.

Efter noget tid fortalte vores GPS, at vi skulle dreje fra hovedvejen. Hvad så vi så? En grusvej – gys. Jeg har det lidt stramt med grusveje efter vi ikke kørte på andet, da vi var i Namibia, men vi gjorde det.

Vi kørte på den hullede, bombede, støvede vej og efter noget tid, begyndte det at gå opad i bjergene, ad snoede veje. Vi kunne overhoved ikke se nogen by men efter en del tid var vi i Oatman.

Bonusinfo: GPSén havde forslået den korteste vej. Vi fandt senere ud af, at der var en fin asfaltvej til byen som vi selvfølgelig brugte på tilbageturen.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USASpøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne

Jubii nu var vi her og vi glædede os til at opleve spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne. Vi var også kun lige kommet forbi byskiltet, da vi måtte stoppe. Jeg havde vinduet rullet ned og hvad skete der så?

Et sødt æsel stak hele snuden og senere hoved ind, ad bilvinduet og hilste på os. Sikke en velkomst.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Byen

Byen havde mange fine gamle skilte, masser af butikker og var ret turistet. Der lå dog det gamle historiske Oatman hotel fra 1902, hvor skuespilleren Clark Gable var på bryllupsrejse med Carolyn Lombard. Der var et lille museum, hvor vi var en tur inde i en af de gamle mineskatere ellers var der ikke det store ting at opleve. Byen er i dag en turistmagnet som ud over butikkerne også har cafeer og restauranter. Der er den del gamle spøgelsesbyer i USA som i dag er blevet turiststeder, men denne by er nu noget helt særligt pga. æslerne.

Tip: Der kan i weekenden opleves skudvekslinger i byen.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Æslerne i Oatman

Her i Oatman er det nemlig æslerne der styrer byen. De går rundt som det passer dem, er overalt, larmer lidt, slås og ellers bruger de det meste af dagen på at tigge mad. En del af butikkerne sælger også æselmad (tørret græs i små klumper) som turisterne så kan fodre dem med.

Hele dette sceneri er over årene, taget til og æslerne er tamme og vi kunne sagtens klappe dem. Det var nu ikke kun turisterne, der var vilde med  æslerne, det var butiksejerne også.

VIGTIGT: Du må kun fodre æslerne med græsklumperne og ikke de små føl som er markeret. De bliver kvalt, da de endnu ikke har tænder nok til at tygge det.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

En sjov oplevelse

Jeg havde en sjov oplevede, da jeg gik rundt og kiggede på butikkerne. Lige pludselig var der et æsel ved siden af mig. Det maste og ville forbi mig og ind i en af butikkerne. Det startede med kun at stikke hoved indenfor. Manden indenfor i butikken hilste på det. Herefter blev det mere modig og gik længere ind i butikken. Manden sagde: Ikke længere ind og nej, jeg har ikke noget mad til dig i dag.

Æslet forsatte og var nu helt inde i butikken.

Ejerne sagde: Du må hellere se at komme ud nu. Erica kommer lige om lidt og hun bliver sur på dig, hvis hun ser dig herinde.

Jeg formoder at Erica var hans kone og æslet forlod langt om længe butikken. Det skal siges, at vi senere så ægteparret ude på gaden, hvor de fodrede æslerne.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Hvad mener vi om spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne?

Det var faktisk en rigtig sjov oplevelse at besøge byen, selvom det var en turistmagnet. Æslerne var så dominerende i byen og vi grinede mange gange, over de pudsige oplevelser. Vi kunne godt se bort fra de mange souvenirbutikker som der var i byen og bare nyde oplevelsen.

Vi var første lidt irriteret over den lange vej, på grus men efterfølgende var vi glade for at vi havde kørt på den. Den viste os smukke landskaber og vi fik kørt i bjergene. Det var nået som asfaltvejen ikke kunne tilbyde. Den var bare lang og kedelig.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Hvor boede vi henne?

Efter vores besøg i Oatman, kørte vi ad den kedelige asfaltvej tilbage og endte i Launghlin. Den lidt søvnige spilleby, ligger ned til Coloradofloden. Byen siges at være pensionisterne Las Vegas. Her boede vi på Laughlin River Lodge.

Værelset var umærket og vi havde bestilt et værelse med udsigt til floden. Vinduerne var bare så beskidte, at vi ikke fik den optimale udsigt. Solnedgangen blev dog nydt, gennem det beskidte vindue, sammen med en snack fra den kurv, der var sat til os på værelset. Hotellet var kitschet og gammeldags men beliggenheden direkte ned til floden, fejlede intet. Det var en udmærket overnatning til få penge.

Bonusinfo: Link markeret med reklame, betyder at bloggen tjener lidt penge, hvis du booker gennem linket. Det bliver ikke dyrere for dig.

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Spøgelsesbyen Oatman med alle æslerne – Arizona, USA

Følg rejsebloggen OnTrip.dk på FACEBOOK, INSTAGRAM og TWITTER.

Annette Seier - OnTrip.dk

Min store passion er at opleve verdens mangfoldighed, suge lærdom til mig, for bagefter at fortælle mine historier. Selvom min alder er 50+, har jeg masser af eventyrlyst og elsker at rejse ud i verden med min mand. Jeg har til dato besøgt 6 kontinenter og 71 lande. Du kan kontakte mig på OnTrip (a) outlook.com

Du er altid velkommen til at kontakte os:
– SoMe: Facebook, Twitter, Instagram
– Mail: ontrip (a) outlook.com

Følg os på vores kommende rejse:

Roadtrip omkring den engelske kanal

Copyright OnTrip.dk – All rights reserved
Tekst og billeder må ikke gengives uden tilladelse.

Læs Privatlivspolitik

Translate »

Privacy Preference Center