Annettes rejseklumme: Mødet med de lokale ude i verden
Mødet med de lokale ude i verden, er en af mange årsager til jeg elsker at rejse. Her får jeg et indblik i, at livet kan leves anderledes og kan prioriteres på en anden måde, end jeg selv gør. Jeg får et kendskab til kulturer, jeg slet ikke anede eksisterede og min egne værdier bliver der rystet godt og grundigt til.
Jeg bliver stadig overrasket
Jeg bliver til stadig overrasket over hvor venlige, imødekommende og hjælpsomme vores medmennesker egentligt er. At jeg ikke behøver at frygte noget, kan være åben og positiv og uden mistro i mødet med de lokale ude i verden. At min måde at leve på, ikke nødvendigvis er den rigtige.
At mine værdier måske er lidt snæversynet. At verden og dermed mine medmennesker, slet ikke lever i en sort – hvid verden. Den viden og kontakt som jeg får af de lokale, er guld værd. Det er den allerbedste souvenirs, som jeg kan tage med hjem og kan glæde mig over for evigt.
Hjælpsomheden
Hjælpsomheden og venligheden er enorm, derude i verden. På mine tidlige rejser, var jeg overbevist om, at hvis en lokal tilbød mig hjælp eller talte til mig, var det fordi vedkommende vil opnå noget. Jeg er heldigvis i dag blevet SÅ meget klogere. I dag ved jeg, at flertallet af alle mine medmennesker derude i verden er søde, rare og vil mig det bedste.
Når f.eks. manden på tankstationen bruger en halv time på at hjælpe mig med min bil.
En lokal som siger: Lad mig gå med dig, så skal jeg vise dig hvor det ligger.
Eller når gartneren på hotellet sætter friske kokosnød på min terrasse hver morgen, for at glæde mig. Venligheden derude er så befriende, opløftende og smitter helt klart af på mig.
De dårlige oplevelser
Selvfølgelig har jeg også haft dårlige oplevelser. Oplevelser hvor de lokale har prøvet at snyde – og eller bedrage mig. Prøvet at tvinge mig ind i deres butikker, har hevet i mig eller råbt skældsord efter mig. Jeg har da også følt mig truet, været bange og fået stjålet mine ting.
Det er heldigvis ikke sket så ofte og de dårlige oplevelser, fortrænger jeg bevist. De skal slet ikke stå i vejen for alle mine positive oplevelser. Alle de fantastiske spændende berigende oplevelser som jeg har haft med de lokale derude i verden, som vil mig det allerbedste.
Er mødet med de lokale også dine bedste rejseoplevelser?

Følg rejsebloggen OnTrip.dk på FACEBOOK, INSTAGRAM og TWITTER.
Annette Seier - OnTrip.dk
Min store passion er at opleve verdens mangfoldighed, suge lærdom til mig, for bagefter at fortælle mine historier. Selvom min alder er 50+, har jeg masser af eventyrlyst og elsker at rejse ud i verden med min mand. Jeg har til dato besøgt 6 kontinenter og 79 lande. Du kan kontakte mig på OnTrip (a) outlook.com
4 Comments
Add comment Annuller svar
Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.








Det at møde andre mennesker med deres kultur er præcist dét, der gør rejseeventyr dejlige og giver lysten til, at runde næste hjørne. Overalt, uanset land eller religion, er der skønne, og nogle knap så skønne mennesker.
Det er en gave, at éns horisont bliver udvidet og til tider rusket lidt op i. Så ja, mødet med de lokale, har ikke bare givet mig nogle af mine bedste oplevelser, men venner for livet.
Hej Kirsten, tak for din kommentar og dit besøg:-)
Enig, det er nemlig lige præcis det, som giver en den tilbagevendende lyst til hele tiden at ville rejse.
Sjovt – du kan have drømt om i årevis at se en bestemt attraktion. Du ankommer og din drøm bliver virkeliggjort men det er det korte -og eller længere samtale med en lokal som du husker og tager med dig hjem. Attraktionen er lige pludselig ligegyldig og det er mødet med den lokale som du husker og bærer med dig som et evigt minde.
Jeg er dybt taknemlig for at have mødt så mange mennesker derude i verden.
/Annette
A wonderful and touching article Annette! Reminds me of some of my experiences.
Good and bad ones, but all great experiences that I would not miss and have brought me closer to the world and its people.
Happy weekend!
Thank you Nicole, for your visit and your comment 🙂
Thank you for the praise, I am very pleased. I entitling you both the good and bad experiences. They are the ones who bring us closer to each other, throughout the world.
Have a great sunday, Nicole
/Annette