12 Postkort fra Flandern – Belgien
Vi har samlet 12 Postkort fra Flandern i Belgien. En overset landsdel i Belgien, som du ikke må snyde dig selv for at besøge. Her er der mange charmerende byer med brostensbelagte gader, borge og slotte fra middelalderen, som ofte er omkredset af floder og kanaler.
Der er et stort udbud at lækre delikatesser som f.eks. chokolade, øl og oste. De bølgende marker, skovene og opdyrkning af alle afgrøderne, gør Flandern helt unik.
Her er vores 12 bedste Postkort minder:
1.Gent
2.Gent
3. Gent
4. Gent – Specialitet næser
5. Gent – Belgisk Chokolade
6. Gent
7. Brabant hest – Hof Ten Dormail
8. Lines kirke
9.Bryggeriet Wilderen
10. Tongeren
11. Tongeren – Antikmarked
12. Alden biesen slottet
- Du kan her læse om alle vores oplevelser i Flandern.
- Rejsetidspunkt oktober.
Følg rejsebloggen OnTrip.dk på FACEBOOK, INSTAGRAM og TWITTER.
Abonner på OnTrip.dk via e-mail og få de sidste opdateringer.
Annette Seier - OnTrip.dk
Min store passion er at opleve verdens mangfoldighed, suge lærdom til mig, for bagefter at fortælle mine historier. Selvom min alder er 50+, har jeg masser af eventyrlyst og elsker at rejse ud i verden med min mand. Jeg har til dato besøgt 6 kontinenter og 63 lande. Du kan kontakte mig på OnTrip (a) outlook.com
4 Comments
Add comment Annuller svar
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Det ser utrolig flott ut i Flandern! Jeg har så lyst å besøke denne regionen selv. Nå har jeg blitt invitert to ganger til å reise dit uten at jeg hadde mulighet, så jeg håper at “third time is a charm”. 😉 Ghent ser nydelig ut!
Hej Renate, tak for hyggeligt besøg og kommentar 🙂
Jeg må indrømme at jeg blev meget positivt overrasket over Flandern. Det er bestemt et sted jeg gerne vil vende tilbage til en dag.
Ihhh ærgerligt, jeg håber at du får endnu en mulighed der er så smukt. Gent er meget smukt:-)
/Annette
Flotte bilder, særlig nummer 1. Det ser virkelig fint ut i Gent!
Hej Marianne, tak for hyggeligt besøg og kommentar:-)
Tusind tak 🙂 Nr. 1 er bestemt også min favorit og Gent er en meget smuk by, bestemt værd at besøge.
/Annette